ZAHRADNÍ TRENDY 2022

Mnoho z nás si svou zahradu užívá nejen jako prostor, kde může zahradničit a pěstovat vlastní zeleninu či ovoce, ale také jako kus designového exteriéru, který je multifunkční. K relaxaci, venkovní kanceláři, grilování… A řekněte sami, není to skvělé, když si práci můžete vzít ven a pracovat na čerstvém vzduchu? Vyhovuje to nám, efektivitě práce i mozku. Zahrada však musí „k něčemu vypadat“, neměla by mít spoustu rušivých protichůdných prvků, ale vlastní zóny. Jednu pro pěstování, druhou na relax, třetí třeba právě pro práci. Často se tak využívají pergoly, altány, terasy a…

A jaké jsou tedy zahradní trendy pro rok 2022?

 1. Přírodní materiály
  Návrat k přírodě není jen tak. Pokud použijete přírodní kámen místo betonové náhražky, působí nejen zcela jiným dojmem, útulností, teplem…ale na nás samotné působí mnohem lépe. Čím více přírodních materiálů budete mít kolem sebe, tím lépe. Do módy jdou kromě přírodního kamene a pískovce také žula a přírodní textilie. Jde o materiály přírodní, řemeslně zpracované, estetické a zároveň praktické a trvalé.
 2. Barvy – pastelové tóny v kombinaci s ohnivými
  Barvy ovlivňují nejen naši psychiku, ale i celkový dojem. Letos vsaďte na svěží pastelové barvy, které rozproudí energii v prostoru. Nebojte se růžové, modré, mátově zelené či světle oranžové a korálové červené.
 3. Přírodní výsadba
  Vhodná kombinace dobře zvolených měkkých (výsadba) a tvrdých (materiál) terénních úprav vytváří výsledný efekt. Trendem je tzv. strukturální výsadba smíchaná s měkčí trvalkovou výsadbou. Použít můžete kombinaci bylinek, okrasných trav, trvalek a kvetoucích cibulovin.
 4. Texturované kameny
  Zde je to velmi jednoduché, do módy totiž přichází přírodní kameny s kresbou – ideálně tvrdý pískovec. Takové kameny vypadají skvěle, protože jsou tvořeny přírodou a ta je dokonalá. Lze je kombinovat s broušenými kameny, které lze využít po obvodu cestiček.
 5. Udržitelnost
  Stále více lidí přemýšlí nad planetou a nad tím, že pokud si naši planetu zničíme, není úniku. Proto se stále více dere do popředí udržitelnost. A vlastně vše jde ruku v ruce. Přírodní materiály, naturalistická výsadba, biodiverzita. Pěstujte tak, abyste sami byli zdraví a aby po vás zůstávala zdravá planeta.
 6. Zahrada žije i po sezóně
  Trendem je, aby zahrada žila i po hlavní sezóně. Je tolik úžasných rostlin, které kvetou, barví se nebo se úžasně zelenají na podzim i hned s počátky jara. Navíc mohou některé druhy rostlin v tuto dobu sloužit i ptákům jako zdroj potravy.
 7. Ekologické zahradničení
  Do zahrad se vrací tradiční louky (pokud máte malou zahradu, stačí pouze kousek), protože i zahradníci si uvědomují, že více užitku přinese hmyz, který nalákají květiny, než nezničující chemie. Ekologický přístup tedy zahrnuje nepoužívání chemie, celostní přístup, rozmanitost pěstovaných plodin a květin, domácí tradiční rostliny a zodpovědné využívání zdrojů.

  Vidíte, i trendy nemusí být jen designové hlouposti, ale mohou mít hlavu i patu…a mohou být přínosem a zároveň mohou bavit i sloužit! 🙂